Dzień 21 marca w Przedszkolu Samorządowym w Krzeszowicach był szczególnie radosny i kolorowy . Żegnanie zimy i przywitanie wiosny związane jest bowiem z miłymi przeżyciami wszystkich przedszkolaków . Dlatego najpierw wszystkie dzieci oglądały przedstawienie pt. „Przywitanie wiosny” prezentowane przez starszych przedszkolnych kolegów. Ten kolorowy „spektakl” małych „aktorów” wprowadził dzieci w radosne nastroje. Z niecierpliwością czekały na pożegnanie  „legendarnej” marzanny.

Historia tej słomianej lalki sięga bardzo dawnych czasów i wiąże się z boginią słowiańską , która symbolizowała zimę . Niezależnie od imienia , kukła nosiła określoną symbolikę i miała magiczne znaczenie .

Dzisiaj 21 marca  w pierwszy dzień wiosny w Przedszkolu Samorządowym dzieci nie zapomniały o starym zwyczaju . Na zajęciach przedszkolaki z pomocą pań nauczycielek wykonały słomianą lalkę , która dla nich jest symbolem srogiej zimy. Dzieci tęsknią za słońcem , chcą się cieszyć i bawić w jego ciepłych promieniach . Chcą jak najprędzej  zrzucić ciepłą kurtkę i rękawiczki. Dlatego słomianą marzannę z Przedszkola wyprowadził tłum przedszkolaków . W kolorowym pochodzie szły dzieci trzymając w dłoni kwiatowe gaiki, kwitnące gałęzie , barwne kwiaty z bibuły . Na przodzie pochodu dzieci niosły słomianą , ustrojoną kukłę , zwaną : marzanną . Postawiły ją na środku przedszkolnego ogrodu i śpiewały piękne piosenki o kończącej się zimie i o nadchodzącej wiośnie . Żegnały marzannę radosnymi okrzykami i oklaskami . Kiedy usłyszały , że marzannę nikt nie spali i nie utopi lecz zabiorą ją ptaki do zimnego kraju , dzieciom jakby zrobiło się lżej i weselej , bowiem ten magiczny zwyczaj , choć trochę jak z bajki , wydawał się dla nich zbyt smutny. Kiedy przedszkolaki odetchnęły z ulgą , udały się na radosny spacer po mieście. Z kwiatami i stroikami w rączkach szukały pierwszych oznak nowej pory roku .

Mimo , że wiosna jeszcze  „ostrożnie” rozgląda się po okolicy, mali tropiciele  z przedszkola już ją znaleźli!

Anna Oleksy