przedszkolaka lekcja patriotyzmuKiedy zbliżały się nasze majowe narodowe święta, małe 4-latki z grupy V uczyły się świadomości narodowej : utrwalały wygląd flagi polskiej, słuchały hymnu, odpowiadały na bardzo trudne dla czterolatka pytania : „Co to jest Polska?” , „Czy jestem Polakiem?”.

Jakież było zdziwienie, że Polska, to nasze przedszkole, to nasz dom, nasze miasto, rzeka, która płynie obok i park gdzie co dzień się bawimy. W tym momencie słowa wiersza W.Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały…” , „Czy ją kochasz?”…” Dzieci nie miały wątpliwości !  Bo jakże nie kochać domu i tego co dookoła ?
A jak pokazać, że czterolatek to także Polak ? Otóż, dzielne przedszkolaki z gr. V samodzielnie wymalowały i wykonały papierową flagę. Tak przygotowane wyruszyły ze swoją wychowawczynią na pierwszy w swoim życiu pochód, czyli spacer ulicami miasta. Trzymając w rączkach nieporadną i niedoskonałą flagę, byli dumni, że też są Polakami.
Ta żywa lekcja patriotyzmu z symbolem przynależności narodowej w dłoni – została odrobiona.

                                                                                                 Anna Oleksy