W dniu 4 stycznia 2019 r Przedszkole Samorządowe w Krzeszowicach przystąpiło do projektu „Rośliny kontra smog”, stworzonego przez firmę Plumeria.pl.

Celem projektu jest rozbudzanie świadomości dzieci, rodziców i nauczycieli, że istnieją na świecie rośliny, które oczyszczają powietrze. W tym celu zostały podarowane przez firmę kwiaty i artykuły ogrodnicze, potrzebne do  przeprowadzenia  zajęć w  z dziećmi.

Zajęcia wraz z warsztatami praktycznymi , czyli sadzeniem kwiatów, przeprowadziła mama jednego z przedszkolaków Pani Małgorzata Łyko. „Burza mózgów” nt. zanieczyszczeń powietrza oraz sposobów walki z nim okazała się dla dzieci niezwykle interesująca. Każdy z obecnych przedszkolaków miał okazję zaprezentować swoja wiedzę na temat smogu i innych zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak dbania o nasze środowisko i jakość powietrza.

Pani Małgorzata niezwykle pasjonująco opowiadała o badaniach przeprowadzonych przez NASA, które miały na celu sprawdzić , które rośliny najlepiej przyczyniają się do oczyszczania powietrza z toksyn. Choć od tamtych badań minęło wiele lat, to walka o czyste powietrze nadal trwa.

Jednym z gatunków tychże roślin jest bardzo popularny, obecny w nie jednym domu skrzydłokwiat. Niweluje on szkodliwe działania acetonu, benzenu, amoniaku i ksylenu a dodatkowo roślina ta neutralizuje zarodki pleśni oraz bardzo skutecznie nawilża powietrze.

Po zasadzeniu kwiatów, dzieci zostały obdarowane ciekawymi magnetycznymi notesami oraz słodyczami. Wszyscy  zgodnym chórem obiecali dbać o podarowane rośliny .

Bardzo dziękujemy za możliwość przystąpienia do tego interesującego projektu firmie Plumeria.pl oraz Pani Małgorzacie, za przeprowadzenie zajęć z naszymi Przedszkolakami.

Aneta Kobiela

Aleksandra Górecka-Sagan