W poniedziałkowe przedpołudnie dzieci z grupy VII odwiedziła mama Leosia, p. Anna Lewicka, która zaproponowała i przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia warsztatowe. Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi konstruktorzy tworząc swój własny samochód odrzutowy. Pojazdy te napędzane były powietrzem uchodzącym z… balonów!

Przed przystąpieniem do pracy dzieci mogły obserwować z jaką szybkością porusza się napompowany i puszczony przez nie balon. W ten sposób dowiedziały się jak działa zjawisko odrzutu. Ten eksperyment dostarczył dzieciom wiele radości i śmiechu. Następnie, po krótkim instruktażu, dzieci zabrały do pracy mając do dyspozycji kubek z przykrywką, kawałki plastikowych rurek, wykałaczki, nawiercone plastikowe nakrętki do butelek, balon, plastelinę, taśmę. Każdy ozdobił sobie swój pojazd (kubek) wg własnych pomysłów, a później, z pomocą Pań, dzielni konstruktorzy przymocowywali taśmą koła na ośkach i napęd, którym był balon.

Po zakończeniu i uporządkowaniu miejsc pracy, każdy z radością wprawiał w ruch swój odrzutowy samochód dmuchając lub pompując balon. Niektórzy organizowali zawody, który samochód dalej przejedzie. To było dla wszystkich bardzo ciekawe doświadczenie techniczne. Serdecznie dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas i interesującą formę zajęć.

Bogusława Nowak