Dnia 18 grudnia 2017 roku w Katowickim „Spodku” odbyły się „Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach”. Były to największe tego typu zawody w Polsce.

Martyna Dudzik, 6 latka z gr. XIII  z  Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach brała w nich udział. Spośród ogromnej grupy dzieci z całej Polski, Martyna zajęła wspaniałe 10 miejsce. Musiała zmierzyć się z wieloma konkurentkami na olbrzymiej płycie „Spodka” – hali widowiskowo – sportowej w Katowicach. Otrzymała prawdziwy medal szachistów oraz dyplom dla siebie i Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach do którego uczęszcza.                     
 

Martyna zaczęła grać w szachy bardzo wcześnie. Jako 4,5 latka zdobywała pierwsze, drugie i trzecie miejsca na zawodach w Chrzanowie, Alwerni, Dobczycach, Koźmicach Wielkich i Krakowie. Jako szachistka ma już IV kategorię. Jak na 6 latkę to bardzo wysoka kategoria świadcząca o umiejętnościach szachisty.
 

Martyna jest wesołą dziewczynką uczęszczającą do „zerówki” w Krzeszowickim Przedszkolu Samorządowym. Lubi się bawić i radośnie spędzać czas jak każde dziecko w jej wieku. Nauka w „zerówce” nie sprawia jej żadnych trudności. Wyróżnia się dobą pamięcią, abstrakcyjnym myśleniem i kreatywnością.
 

Szachy są wyjątkowym narzędziem doskonalenia umysłu. Uprawiając ten sport, dzieci bawią się i jednocześnie ćwiczą intelekt. Podczas gry w szachy, dziecko musi przestrzegać określonych zasad przy jednoczesnym rozwiązywaniu problemów, które na każdym kroku czyhają na szachownicy. Gra w szachy rozwija kreatywność , jest wstępem do nauki matematyki, gdyż rozwija abstrakcyjne myślenie.
Szachy uczą również :
-cierpliwości
– dążenia do określonego celu
– przestrzegania zasad
– pewności siebie
– umiejętności działania pod presją czasu
– panowania nad emocjami i stresem

Rodzicu,  jeżeli nie chcesz aby Twoje dziecko spędzało cały wolny czas przed komputerem, zapisz go na zajęcia szachowe. To doskonałe hobby, które jest bardzo wymagające lecz ten wysiłek, jak żaden inny przyniesie mu radość i wiele sukcesów.
Rodzice, uczcie swoje dzieci grać w szachy a o ich przyszłość możecie być spokojni.

PRZEJDŹ D GALERII

Anna Oleksy