VII Gminny Przegląd Zespołów Teatralnych w Przedszkolu Samorządiowym w Krzeszowicach

 

Teatr jest sztuką magiczną – szczególnie dla najmłodszych. Dziecko jest wyjątkowym widzem i wyjątkowym aktorem. Wszystko co robi i odczuwa, bez względu na to, po której stronie kurtyny się znajduje, jest w pełni naturalne, spontaniczne i niebywale twórcze. Bezpośrednie obcowanie dziecka z teatrem czy to przez udział w spektaklu i akcie jego przygotowania czy przez oglądanie inscenizacji, umożliwia mu wyrażenie tkwiącej w nim potrzeby ekspresji emocjonalnej, słownej i ruchowej, rozwój osobowości i kreatywności. Ważne jest aby dać dziecku możliwość jak najczęstszego kontaktu ze sztuką teatralną i wychować wrażliwego odbiorcę sztuki szeroko pojętej. Przedszkole Samorządowe w Krzeszowicach wychodząc naprzeciw tej potrzebie już po raz siódmy zorganizowało Gminny Przegląd Zespołów Teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dziewięć zespołów teatralnych zaprezentowało swoje spektakle, których tematem przewodnim był zaczarowany świat bajek, baśni i legend. Swoje zdolności aktorskie zaprezentowały:

  • przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Tenczynku baśnią „Kot w butach” pod kierunkiem pani Barbary Sochy i opowieścią „Snuj się snuj bajeczko” pod opieką pani Iwony Krzanik i pani Bożeny Bednarczyk,
  • przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach legendą „Pan Twardowski” pod kierunkiem pani Teresy Pawlik i baśnią „Królewna Śnieżka” pod opieką pani Haliny Janiczek,
  • przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Tuptusie” w Krzeszowicach baśnią „Czerwony Kapturek” pod opieką pani Moniki Suwały,
  • przedszkolaki z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Krzeszowicach baśnią „Piękna i Bestia” pod kierunkiem siostry Janiny Wawrzyńczyk,
  • dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Sance przedstawieniem „Pampilia” pod opieką pani Moniki Bulek,
  • przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Językowego „Akademia Małych Tygrysków” w Krzeszowicach inscenizacją wiersza Jana Brzechwy „Żuraw i Czapla” pod opieką pani Anny Łabuzek,
  • dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Nawojowej Górze baśnią „Kot w butach” pod kierunkiem pani Marii Skotnickiej.

W jury zasiedli: pan Wojciech Skibiński- aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, pani Anna Dijuk-Bujok- wokalistka i aktorka, założycielka i prowadząca zespołu VERSO, pani Danuta Hubisz-Rudel- dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach oraz pani Monika Chochół – nauczyciel języka polskiego i historii w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Krzeszowicach. Piątym jurorem była publiczność – przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach, które z zapartym tchem śledziły poczynania sceniczne swoich rówieśników.

Wybór najlepszego spektaklu był bardzo trudny. Poziom przygotowanych inscenizacji był naprawdę wysoki. Każda kolejna historia zachwycała nie tylko odpowiednio dobraną treścią i grą aktorską, ale również oprawą muzyczną, kostiumami, rekwizytami i barwnymi dekoracjami. Po burzliwych obradach jury przyznało:

I miejsce ex aequo

inscenizacji baśni „Piękna i Bestia” w reżyserii siostry Janiny Wawrzyńczyk z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Krzeszowicach,

oraz legendy „Pan Twardowski” w reżyserii pani Teresy Pawlik z Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach

II miejsce

inscenizacji baśni „Czerwony Kapturek” w reżyserii pani Moniki Suwały z Niepublicznego Przedszkola „Tuptusie” w Krzeszowicach,

III miejsce

spektaklowi na podstawie baśni „Królewna Śnieżka” w reżyserii pani Haliny Janiczek z
Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach.

Wyróżnienie

inscenizacji wiersza “Żuraw i czapla”, w reżyserii Pani Anny Łabuzek z Niepublicznego Przedszkola Językowego “Akademia Małych Tygrysków”

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzruszające  przeżycia , serdecznie gratulujemy i zapraszamy na wręczenie nagród w dniu 24 marca 2017 o godz. 15:30. Dziękujemy również pani Marcie Kaim i pani Grażynie Mykała, które kolejny raz czuwały nad organizacją i przebiegiem tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Katarzyna Miler