Dnia 8 listopada wszystkie pięciolatki i sześciolatki z Przedszkola Samorządowego w Krzeszowicach od samego rana były mocno podekscytowane.  Po śniadaniu pojechały wyjechać do Chrzanowskiego Domu Kultury na spektakl teatru z Wrocławia pt. „Bajki naszego dzieciństwa”. Zanim dzieci wsiadły do autokarów panie nauczycielki przypominały dzieciom, że wizyta w teatrze to swego rodzaju święto, które warto podkreślić stosownym strojem i właściwym zachowaniem.
Jazda autokarem, też dla przedszkolaków była miłym przeżyciem. Zwykle dziecko jeździ z rodzicem samochodem. Teraz mógł być z grupą rówieśników i wspólnie przeżywać chwile radości z nadchodzącego wydarzenia.
Olbrzymia widownia i scena zrobiły na małych przedszkolakach wielkie wrażenie.
Lekki strach i zaciekawienie towarzyszyły im aż do rozpoczęcia spektaklu.
Dziecko jest wyjątkowym widzem, nie zna jeszcze pewnych schematów, które ograniczają postrzeganie świata i wyobraźnię.  U dzieci granica między fikcją i rzeczywistością się zacierają, stąd spontaniczne reakcje przedszkolaków, które zrywały się z foteli by odgonić złą czarownicę. Salwy śmiechu i piski radości, które im towarzyszyły, były nie tylko normalne ale również mile widziane. Dzieci dały w ten sposób upust swoim emocjom a aktorzy mieli z pewnością satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.
Wizyta dzieci w teatrze to dla nauczycieli forma pracy dydaktyczno-wychowawczej.
Uczy dziecko :
– szacunku dla sztuki, dla pracy aktorów
– wyzwala emocje, pomaga przeżywać je razem z rówieśnikami
– skłania do skupienia uwagi, wyciszenia
– rozwija wrażliwość ( bohaterowie są prawdziwi, namacalni )
– przybliża dziecku pojęcie dobra i zła, uczucia przyjaźni, lojalności, zazdrości i smutku

Przedstawienie :  „Opowieści z naszego dzieciństwa” niosły  ważny  przekaz jak ważne są wartości rodzinne, które są ponadczasowe, ukazywały pochwałę szacunku dla innych ludzi i umiejętności nie ulegania pokusom. Bajki uczyły małych widzów właściwego wyboru wartości przypominając, że „nie wszystko złoto, co się świeci”.

Rodzicu, zabieraj częściej swoje dziecko do teatru. Teatr uwalnia w nim skrywane uczucia, emocje, pełni rolę terapeutyczną, daje rozrywkę, rozwija wyobraźnię. A jeżeli poczujesz tam znudzenie spektaklem dla dzieci, skieruj swój wzrok na twarz twojego dziecka a zobaczysz jego prawdziwą radość i fascynującą grę emocji.

 

                                                                                                       Anna Oleksy