Dzieci z grupy III postanowiły zadbać o to, aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem pożywienia. Aby w ptasiej stołówce nie było tłoku, przedszkolaki wykonały kilka małych ekologicznych przysmaków. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przetrwać trudnych zimowych warunków. Jest to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt. Kontakt ze zwierzętami uczy, pomagać, rozwija empatię i troskę o dobro innych. Dzieci w bieżącym tygodniu pogłębiły swoją wiedzę na temat zwierząt i sposobów ich dokarmiania. Uczyły się rozpoznawać i nazywać zwierzęta, które potrzebują pomocy, poznały rodzaje pokarmu, którymi można dokarmiać ptaki i zwierzęta leśne, dowiedziały się na czym polega praca leśniczego. Wykonały również prace plastyczne: “karmnik” oraz “leśne zwierzęta”.

Mariola Nawara

Galeria