Drodzy Rodzice dzieci 3- letnich

Zapisaliście Państwo swoje dziecko do naszego przedszkola, dziękujemy za obdarzenie nas zaufaniem.

Tradycją naszej placówki jest organizacja „Dnia adaptacyjnego” jednak obecna sytuacja epidemiczna nie pozwala nam na zorganizowanie  takiego spotkania.

Chcielibyśmy jednak przekazać kilka rad związanych z rozpoczęciem przez Państwa dzieci „przedszkolnej przygody”.

Wiemy , że Państwo przeżywacie fakt przekroczenia  przez  swoje pociechy progu przedszkola, jednak to Wasze pozytywne nastawienie sprawi, że w taki sam sposób i dziecko  będzie patrzeć na świat. Nie warto zatem obarczać dziecka swoim negatywnym nastawieniem czy obawami. Jeśli jednak takie obawy jeszcze  w Was drzemią  upewnijcie się, że dziecko nie słyszy takich  rozmów .

Dziecko ma zbyt mało doświadczeń, nie wie z czym wiąże się lęk, ale doskonale go odbiera i co za tym idzie samo się boi (choć nie wie czego). Wasze pozytywne nastawienie, pozytywne komunikaty-ale też nieprzesadne pozwolą wyrobić w dziecku również pozytywny obraz przedszkola i pobytu w nim.

Opowiadając dziecku  o przedszkolu mówmy prawdę, nie obiecujmy  przysłowiowych „ gruszek na wierzbie” lepiej opierać się na opowieściach o własnych doświadczeniach  i wspomnieniach.

Być może ważną rzeczą w przygotowaniu  dziecka do pozostawania w przedszkolu potrzebne będzie wprowadzenie kilku zmian w Waszym dotychczasowym rytmie dnia. Warto pozostawić malucha pod opieką rodziny lub znajomych na kilka godzin. Pozwoli to dziecku przywyknąć do tego, że nie jest stale pod Państwa  opieką i nabrać pewności, ze zawsze wrócicie o wyznaczonej godzinie. Pomóżcie Państwo dziecku stać się samodzielnym. Bądźcie cierpliwi, kiedy będzie się długo samodzielnie ubierało, zakładało buty, jadło samodzielnie posiłki czy radziło sobie w toalecie. Bądźcie przy nim i wspierajcie je, ale nie wyręczajcie w tych czynnościach.

Na koniec – jeśli nie skompletowaliście jeszcze  przedszkolnej wyprawki zróbcie to wspólnie. Wybranie najpiękniejszego koca, butów czy bluzeczki może stać się zachętą do wyjścia do przedszkola. Kiedy dziecko ma na sobie coś ulubionego czuje się wtedy pewniej.

Wyprawka podana została w oddzielnym komunikacie kliknij tutaj aby przejść do informacji o wyprawce

Należy pamiętać również o tym, aby dziecko miało wygodne ubranko, które nie krępuje ruchów, pozwala na swobodną zabawę. Pamiętać  trzeba też o zapasowych ubrankach , które również należy podpisać pełnym imieniem i nazwiskiem.

Pamiętajcie Państwo również o tym, żeby nie pospieszać dziecka. Należy wyjść z domu na tyle wcześnie, aby spokojnie zdążyć na odpowiednią porę dojść do przedszkola.

Jeszcze kilka rad jak rozstać się rano z dzieckiem:

 • Nie poganiaj dziecka
 • Pożegnaj je jeden raz
 • Wszystkie rozmowy z dzieckiem przeprowadzaj w domu
 • Szybko opuść teren przedszkola ( w razie jakichkolwiek niepowodzeń dzwonimy do rodziców  dlatego w początkowym okresie prosimy o dostępność pod podanymi numerami telefonów- w razie zmiany numeru prosimy o pilne poinformowanie nas o tym fakcie).
 • Umów się z dzieckiem w jaki  sposób  będziecie się żegnać.
 • Rutyna pozwala dziecku powoli nabierać kontroli nad sytuacją, a rodzicowi kontroli nad czasem potrzebnym na pożegnanie.
 • Odbierajcie dziecko zawsze o mniej więcej tej samej porze – pozwoli to na dziecku nabyć pewności, że nie zostanie na stałe w przedszkolu.
 • Przekazujcie dziecku pozytywne komunikaty typu uśmiech na twarzy, radosny głos.
 •  Przekazujcie dziecku miłe życzenia typu „Miłego dnia”, „Baw się dobrze” itp. – dzięki temu dziecko wie, że przedszkole to miejsce, gdzie miło spędzi czas i możne się tu dobrze  bawić.
 • Mów zawsze prawdę np. jeśli powiesz dziecku, że przyjdziesz po niego zaraz po obiadku – to zrób to.
 • Wykazuj wiele cierpliwości.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt tel. 12 357 12 05.

Wierzymy, że Państwa dzieci będą się u nas dobrze bawić i czuć. My oczywiście dołożymy wszelkich starań, aby tak było 😊